Prema ažuriranim podacima, u istarskim planinama nalazi se 189 obilježenih planinarskih putova (PP), ukupne dužine 571,2 kilometara. Za njihovo održavanje trenutno se brine 133 aktivna markacista iz 9 istarskih i 3 riječka planinarska društva. Markacistima redovito pomaže i 50-ak planinara suradnika.
Na sastanku voditelja markacističkih sekcija IPS-a održanog 3. veljače 2024. u pl. domu na Poklonu, uočena je potreba da markacisti steknu i/ili obnove svoje znanje (vještinu, rutinu) u rukovanju s GPS uređajem, s naglaskom na snimanju i obradi GPS tragova. Cilj ove edukacije i naknadnih radionica/vježbi je educirati novu generaciju „GPS pismenih“ markacista, sa zadatkom da kroz nekoliko narednih godina analiziraju postojeće GPS tragove snimljene do 2014. godine, ponovno ih snime i putem povjerenika Komisije unesu/zamijene u Registru PP-a HPS-a (Registar). Naime, želja je da točnost službenih GPS tragova prati tehnološka poboljšanja GPS uređaja, kao i da se stečena znanja i vještine u proteklih 10-ak godina prenesu na nove generacije. Sve to zajedno, dugoročno će rezultirati s većom sigurnošću planinara koji koriste Registar.
Od 23 zainteresiranih markacista, na ovu edukaciju pozvano je 9 aktivnih markacista koji su voljni stečeno znanje/vještinu, osim za svoja društva koristiti i na razini IPS-a te HPS-a. Edukacija je održana 9. i 10. studenog o.g. u Znanstveno edukacijskom centru (ZEC) Kontija kraj Vrsara i na okolnom području, bogatom s tematskim putovima i zanimljivim lokalitetima usred stoljetnih šuma. Voditelj edukacije i predavač/edukator bio je Šepić Goran, predsjednik IPS-a, markacist i suradnik Komisije za planinarske putove HPS-a (Komisija), iz HPD Planik Umag. Suradnik edukacije bio je Rojnić Vladimir, markacist instruktor i povjerenik Komisije za područje Istre i Sjevernojadranskih otoka bez Krka, iz PD Glas Istre, Pula. Edukaciji su prisustvovali slijedeći markacisti:
- Nenad Radočaj i Daniel Lukšić, PD Glas Istre, Pula,
- Jasna Sabadin, HPD Planik, Umag,
- Goran Paradžiković, PD Ćićarija, Buje,
- Robert Koprivnjak, Elio Pobar i Mario Zuljani , PD Lisina, Matulji, i
- Milivoj Filipović i Stiven Knaus, PD Opatija.
Za teoretski dio edukacije korišten je Priručnik za edukaciju IPS-a „Elektroničko snimanje trase planinarskog puta“, namjenski sastavljen od strane Šepić Gorana (1. izdanje) usklađenim s nacrtom Programa stručnog seminara Komisije. Priručnik, osim Uvoda sadrži slijedeća osnovna poglavlja:
- Snimanje trase planinarskog puta
- Obrada e-traga
- Pohrana e-traga u Registar.
Za snimanje i obradu e-traga Priručnik se oslanja na postupak preporučen od HGSS-a Kartografije i usvojen od Komisije, pri čemu se koristi moćna aplikacija QMapShack koju podržavaju najčešće korišteni računalni operativni sustavi Windows, macOS i Linux.
Za praktički dio edukacije korišteni su uređaji Garmin GPSMAP 67.
Edukacija je trajala dan i pol (subota i nedjelja do ručka). Većina markacista uspješno je usvojila predviđeno gradivo, s time da isto treba utvrditi (steći rutinu) kroz nekoliko narednih radionica, planiranih tijekom zime i proljeća. Troškove izrade Priručnika i najma izvanredno opremljenog ZEC-a s potrebnom tehnikom, sadržajima (predavaonica, kuhinja, spavaonice …) i ljubaznim domaćinima, podmirio je IPS vlastitim sredstvima uz sufinanciranje kroz program Sportske zajednice Istarske županije. Putne troškove podmirila su društva a prehranu sami markacisti.
Za uspješnu organizaciju i realizaciju edukacije uložen je ogroman (volonterski) trud i stručnost, prvenstveno od strane Šepić Gorana i lokalnih članova HPD-a Planik, Umag. Uz njih, zahvalu zaslužuje Komisija, na posudbi dijela uređaja Garmin GPSMAP 67 i na stalnoj svakovrsnoj potpori stručnom usavršavanju markacista te voditeljici centra ZEC-a Štifanić Tei.
Tekst: Vladimir Rojnić i Goran Šepić
Fotografije: Milivoj Filipović i Goran Šepić