U istarskim planinama nalazi se 558 kilometara obilježenih planinarskih putova. Za njihovo održavanje trenutno se brinu 102 aktivna markacista iz 9 istarskih i 3 riječka planinarska društva. Markacistima redovito pomaže i 50-ak planinara suradnika. Na sastanku voditelja markacističkih sekcija IPS-a održanog 3. veljače 2024. u pl. domu na Poklonu, uočena je potreba da markacisti obnove svoje znanje (vještinu, rutinu) u pružanju prve pomoći. Naime u posljednjih 10-ak godina evidentirali smo na akcijama slijedeće povrede:
- ugriz insekata (pčela, osa, stršljen),
- ugriz zaraznih životinja (krpelj, hrastov četnjak),
- blaži toplotni udari/smrzotine,
- ozljede od ručnog alata i trnja (ogrebotine, oguljotine, posjekotine, ubodi)
- ozljede kod kretanja ili pri sječi stabala (uganuća, napuknuća, udarci u gornji dio tijela)
- 1 smrtni slučaj od infarkta.
Zahvaljujući susretljivosti Gradskog društva Crvenog Križa Pazin (https://www.crvenikrizpazin.hr/), tečaj je realiziran u Pazinu početkom svibnja o.g. u sklopu programa (besplatnih) tečajeva prve pomoći za građane. Tečaju je prisustvovalo 14 markacista i njihovih suradnika iz planinarskih društava Glas Istre iz Pule, Planik iz Umaga, Opatija iz Opatije i Lisina iz Matulja. Kroz dva 3 – 4 satna intenzivna večernja susreta, polaznici tečaja uspješno su završili Osnovni tečaj prve pomoći (Modul A+B). Osim pisane potvrde o završenom tečaju i Priručnika za prvu pomoć (knjižica), polaznici su, što je najvažnije, obnovili znanje i ponovno pridobili sigurnost u pružanju prve pomoći.
Posebno hvala predavaču Dr. Sanjinu Bučiću na konceptu tečaja s težištem na praktičnom dijelu i na strpljivosti/ustrajnosti u uvježbavanju postupaka pružanja pomoći. U ime IPS-a upućena je i zahvala Gradskom društvu Crvenog Križa Pazin. Izražena je obostrana spremnost za nastavak suradnje, te za pomoć IPS-a u dopuni aktivnosti Crvenog križa s našim planinarskim znanjima i vještinama (predavanja, vođenje izleta i sl.).
Tekst: Vladimir Rojnić
Fotografije: Ljubo Žaja